Teoli Internet může šířit ledacos. I vznešená poselství, i naprosté nesmysly. A pokud to nedokážete rozlišit, je pro vás náš web jistotou, kde se vám neuškodí.

Tepelné čerpadlo – úsporný zdroj tepla bez práce


Lidé, kteří se zaměřují na úspory za vytápění, zjišťují, že nejvýznamnějších úspěchů lze docílit topením dřevem. Cena palivového dřeva sice díky obrovskému zájmu o tento obchodní artikl vzrostla, ale stále je to nejlevnější palivo, co si můžete dopřát. Jenže topit dřevem není jen tak. Potřebujete k tomu nejen krb či krbová kamna, ale také sklad dřeva a fyzickou kondici. Dřevo musíte přenášet, a i když si vypomůžete štípačem a motorovou pilou, anebo vám dřevo dovezou již naštípané, musíte jej někam složit, někde jej skladovat a dbát o to, aby bylo stále vyschlé.

topný systém

Problematické je také zatápění a vyhasínání zdroje, toto je ideální pro toho, kdo je stále doma, ale pokud ráno vstáváte do práce, a nestíháte zatopit, odpoledne bude dům vychladlý a zbytečně protopíte spoustu dřeva, jen abyste jej zas vyhřáli. Navíc vám to potrvá několik hodin, takže o tepelném komfortu nemůže být řeč. Další věc je vynášení popela a také bezpečnostní opatření kvůli vzniku požáru.

svíčky v domě

Možná, že i toto jsou důvody, proč lidé uvažují o tepelných čerpadlech. Čerpadla z Brna Sunus jsou velmi úsporná a hlavně bezpracná. Uvádí se, že je to po dřevu nejlevnější způsob vytápění. A co se týče bezpracnosti, v tom s nimi nemohou žádný krb ani krbová kamna soupeřit. Zde stačí pouze nastavit režim termostatu tak, jak chcete, a to je vše. Můžete jet klidně na dovolenou a čerpadlo bude dům jen zavlažovat, v době, kdy jste v práci, se nebude přetápět a vy si načasujete na váš předpokládaný příjezd komfortní teplotu a teplo budete mít v podstatě tak, jak si přejete pokaždé.

Zajímavé je také řešení kombinace tepelného čerpadla a podlahového topení. Teplo se od podlahy šíří rovnoměrně, což je nesrovnatelné s radiátory, a kdo má rád chůzi naboso a nesnáší bytové pantofle či bačkory, jistě ocení velmi příjemné teplo na bosá chodidla, které může svým způsobem připomínat reflexní masáže a navozovat pocit rozkoše a blaženosti.