Není pochyb o tom, že my lidé pocházíme z tropů. Proto by pro nás zima i v mírném pásu byla zdrcující, pokud bychom se jí nedovedli postavit. A základem toho je, mimo patřičně teplého oblečení, také domov vytopený na patřičnou teplotu. A zatímco v pravěku tuto funkci zastával oheň v jeskyních, dnes máme mnohem více možností. Zdaleka ne všechny jsou ovšem stejné.
Zdaleka nejběžnější a také nejefektivnější je v dnešní době ústřední topení. To na rozdíl od klasického krbu dovede rovnoměrně rozvést teplo do všech místností. Také s jeho pomocí můžeme v jednotlivých místnostech teplotu regulovat, takže například v ložnici můžeme mít o něco chladněji než například v obýváku. Není tedy divu, že jej najdeme prakticky všude.
Pravdou však je, že i zde je potřeba zdroj tepla, které je následně rozváděno do zbytku domu. K tomuto účelu máme hned několik typů kotlů, které můžeme použít. Zde záleží především na tom, co konkrétně k vytváření tepla používáme.
V panelácích je dnes obvyklý plynový kotel. Ten, podobně jako plynový sporák, vytváří teplo spalováním plynu. Ten je konstantně přiváděn plynovodem a kromě vytápění je také používán na již zmíněné vaření a pečení, pokud má zdejší kuchyně plynový sporák. V tomto případě jsme však zcela závislí na dodavatelích.
Elektrický kotel funguje v podstatě na podobném principu, jen zde vytváří horko elektrická energie. Zde se však můžeme alespoň částečně osamostatnit, neboť již existují i domácí elektrárny. Z nich jsou nejznámější solární, které nám v tomto ohledu pomohou získat určitou nezávislost.
V neposlední řadě jsou zde kotle na pevná paliva, jako je dřevo či uhlí. U dřeva je výhodou, že jej teoreticky můžeme získat i sami, pokud vlastníme například les. Problém je, že se pevných paliv spotřebuje skutečně hodně, neboť velmi rychle shoří. Také je potřeba pravidelně přikládat, a to i v noci.
Záleží tedy na tom, co nám bude vyhovovat nejvíce. Možností je dost, a tak si každý z nás může vybrat.