Teoli Internet může šířit ledacos. I vznešená poselství, i naprosté nesmysly. A pokud to nedokážete rozlišit, je pro vás náš web jistotou, kde se vám neuškodí.

Bazén na zahradu – to je i příslušenství

Pořizujete si na zahradu bazén a chtěli byste maximálně snížit náklady na jeho provoz? V současné době raketového růstu cen energií se tomu ani nelze divit, mnoho lidí si také pořídilo bazén ještě v době před touto krizí a nyní se snaží ušetřit, kde se dá, tedy i na provozu bazénu a na pořízení příslušenství. Které příslušenství je nezbytné a potřebujete jej v každém případě?

voda v bazénu

Filtrace – bez filtrace se voda v nádrži začne měnit na zakalenou stoku, a to v poměrně krátkém časovém horizontu. Mléčný zákal vás jistě nebude lákat ke koupání a budete chtít se jej zbavit, ovšem bez filtračního čerpadla a kartušové či pískové filtrace to nepůjde.

Bazénová chemie – vodu v bazénu je zapotřebí zbavit i patogenních mikroorganismů. V přírodě k tomu dochází vlivem samočisticí schopnosti, ale v malém bazénku to tak snadné nebude. Tam nebude možné vysázet vodní rostliny a nasadit plankton, zde si musíte poradit buď s chlorovými tabletami, solinátorem pro elektrolýzu slaného vodního roztoku, kdy do vody pronikají chlorové ionty, anebo s aktivním kyslíkem – ozónem či s UV lampou.

dno bazénu

Vysavač bazénového dna – jednou z nejdůležitějších součástí bazénového příslušenství jsou bazénové vysavače. Na dně se totiž usazují nečistoty vlivem gravitace a ani ta nejvýkonnější filtrace tomu nedokáže zabránit. Ovšem dobrou zprávou pro vás, kteří chcete ušetřit, je to, že vystačíte s jednoduchým nástavcem na teleskopickou tyč za pár stovek.

Krycí plachta – ta sice není vysloveně nutná pro provoz bazénu, ale je-li nádrž v provozu od jara do podzimu s předpokladem jejího využívání po dobu alespoň několika let, plachta dokáže zabránit odpařování vody, které byste za tu dobu museli do bazénu doplnit. A v přepočtu na vodné a stočné se za pět let můžete dopracovat k úspoře za dopouštění vody v hodnotě zhruba pěti tisíc korun.