Teoli Internet může šířit ledacos. I vznešená poselství, i naprosté nesmysly. A pokud to nedokážete rozlišit, je pro vás náš web jistotou, kde se vám neuškodí.

Nejlepší káva na světě?


Cibetková káva je jednou z největších pochutin světa. Pokud byste si zadali do vyhledávače toto spojení. Internet Vám během mrknutí oka vyhodí nespočet článků, které se většinově zabývají zvířátkem, které se jmenuje cibetka. Jedná se o drobnou šelmičku žijící v Indonésii. Jsou velice stará zvířátka s typickým vzhledem. Mají dlouhé, štíhlé a protáhlé tělo a velice jemný a huňatý ocásek. Barevně připomínají mývala. Jsou černo-šedo-bílé. Pro člověka jsou tyto šelmičky v mnohém prospěšné. Živí se totiž drobným hmyzem, ale pokud najdou, tak také plody kávovníku. Člověk snad náhodou, či jiným způsobem zjistil, že kávová zrnka nejsou v trávicím traktu těchto zvířat strávena.

kávová zrna

Dají se tak vybrat z trusu těchto šelmiček. Po celém tomto procesu má káva, která se vyrobí z posbíraných zrnek, specifickou chuť i vůni vysoce ceněnou znalci kávy. Cibetková káva se tak stala jednu z nejdražších káv na světě. Cibetky ale člověku poskytují i další produkty. V něčem se totiž zvířátka podobají našim tchořům. Tchoři jsou všeobecně známi pro svůj neuvěřitelný zápach, který jsou schopni použít jak ochranu před nepřáteli v nebezpečí. Něčeho podobného jsou schopné dosáhnout také cibetky.

cibetka

Okolo pohlavního ústrojí mají určité druhy cibetek pachové žlázy. Ty vytvářejí výrazný zápach, jehož součástí je i ostře páchnoucí látka-cibet. I když to již není v dnešní době běžné využití, dřívější voňavkáři zjistili, že je možné tuto látku přidávat jako velmi oblíbenou součást do různých voňavek. Je otázkou proč přesně se od tohoto využití v současné době upustilo. Zkrátka, i když možná již v životě nepřičichnete k voňavce, která v sobě bude mít obsažený cibet, cibetkovou kávu seženete v každém lepším obchodě s kávou. Jistě stojí za to ji jednou v životě vyzkoušet a mít tak zkušenost s tou nejlepší kávou na celém světě.